23. Přeběh napříč okresem Blansko

6. 10. 2019

Nejlepší akce jsou rozhodně ty neplánované. Třeba, když se v pátek dozvím, že v neděli běžím Přeběh napříč okresem Blansko. Kamarád a triatlonista Ondra chtěl běžet a zval mně do týmu. Nešlo odmítnout.

Jedná se o 38,5 km dlouhý běh z nejnižšího do nejvyššího bodu okresu Blansko na radiolokační stanici Skalky u Benešova (730 m.n.m.). Zdolání tratě není závodem, přesto jsou časy měřeny a rekordy zaznamenávány do Knihy rekordů. V případě štafet jede skupinka na kolech a vždy jeden člen běží. Intervaly střídaní nejsou stanoveny. Zúčastnit se mohou neomezeně velké skupiny běžců (štafetovým způsobem) i jednotlivci (starší 18-ti let).

My byli dva a domluvili jsme se, že se budeme střídat vždy po 500 m. Prvních 19 km trati ubíhalo krásně samo. Běželo se po silnici, cesta byla téměř po rovince. Ještě před Skalním mlýnem jsme předběhli vedoucí čtyřčlenný tým a zdálo se, že bychom si mohli dělat ambice na prvenství. Jediným problémem byla přetržená tkanička u boty, kterou jsem během chvilky svázal a mohl pokračovat bez narušení střídání dál. Pestřejší to začlo být za Sloupem kolem 30. kilometru, kdy trať vedla do lesa, asfalt zmizel a cesta začala být pořádně rozbahněná, plná kořenů, kamenů…no a pak přišel i polom. Přelézali jsme padlé stromy s kolem na zádech a snažili se neupadnout. V tu chvíli došlo na Enervit one hand gel – ta těžší část byla teprv před náma. Pak následovaly kopce těžkým terénem, kde cyklista sotva stíhal běžce…a to nás stálo hodně sil. Nějakých 5 km před cílem nás doběhl osamocený běžec z týmu za náma a my začali dolovat poslední zbytky sil, abychom mu utekli. Naštěstí se cílový čas týmu počítá čas nejpomalejšího, takže neměl motivaci s náma finišovat – chyběli mu jeho cyklisti, kteří měli nakonec tuším asi 10 minut ztrátu.

Nakonec se nám tedy povedlo dokončit jak první celkově, tak první v kategorii. Bylo by hezké posunout traťový rekord, ale vzhledem k letošním náročným podmínkám na trati to nebylo myslitelné. Třeba někdy příště. Akce to byla povedená, v cíli čekalo luxusní občerstvení (jak skvěle může po doběhu chutnat chleba se sádlem!), o něco později pak v Penzionu u Petra v Suchým teplé jídlo a vyhlášení ve fajn společnosti.